Všechny nás občas překvapí něco opravdu neočekávaného.
Překvapení mohou být příjemná i nepříjemná.
Všichni doufáme v ta první a s pokorou a nasazením, přečkáváme ta druhá.
Překvapení, která přivedla naší žačku Karolínu Matysovou a její paní učitelku Pavlu Šťovíčkovou do sídla Evropského parlamentu v Bruselu se na sebe navršila s takovou intenzitou, že jsme se nestačili divit.
V roce 2019 nás velmi nepříjemně překvapila Kovidová patálie, která hodně dlouho natahovala uzlíky našich nervů k prasknutí. Všimla si toho i skupina europoslanců v radě EU a na rok 2022 si ve svém plánu vyhradila čas, místo i finance pro podporu rozvoje mládeže, která kovidovými léty utrpěla hodně újmy ze své svobody a radosti (ostatně, jako my všichni). Můžete si o tom počíst na webových stránkách:
https://www.consilium.europa.eu/cs/policies/european-year-youth/
Citát z webu: „Pod vlivem pandemie covidu-19 vyhlásila EU rok 2022 Evropským rokem mládeže.“
V prosinci 2022 se v Bruselu konalo slavnostní zakončení tohoto mládežnického projektu a mezi všemi diskutovanými tématy, které se v zasedacích místnostech EU dostalo ke slovu, bylo také jedno, které nám udělalo fakt radost.
EU si s úžasem nechalo vyprávět od českých a slovenských učitelů, umělců a zástupců kulturní oblasti o fenoménu základního uměleckého školství.
Česká a Slovenská republika jsou jediné evropské státy (zřejmě i světové), které mají ve svém státním, vzdělávacím programu zakotvené Základní umělecké školy v komplexním rozsahu 4 hlavních uměleckých oborů (hudební, taneční, dramatický, výtvarný). Naše republiky tedy, kromě obecného vzdělání, financují ze svého rozpočtu, pro děti kompletní výuku v kulturně uměleckých předmětech, což v žádném případě není světový standard. Naopak je to veliká výjimka a jsme v tomto ohledu zaslouženě obdivovanou evropskou kuriozitou. Možná je tady na místě si říct, že tohle se nám Čechům a Slovákům opravdu povedlo. Máme zde generace a generace kulturně vzdělaných dětí, které mohou společnosti přispět k dobrému a říkáme tím, že pro nás Čechy a Slováky má a bude mít lidské umění a kultura základní význam. Nejsme líní si na umělecké školství najít čas, prostor i finance a z našich dětí mohou v celorepublikovém rozsahu růst kulturně vzdělaní lidé. Není špatné, si to naplno uvědomit.
A co s tím má společného naše Karolínka?
Pro závěrečný ceremoniál, který uzavíral rok mládeže v EU, pozvala paní europoslankyně Michaela Šojdrová https://www.sojdrova.cz/ ve spolupráci s paní Irenou Pohl Houkalovou https://spoluproprahu22.cz/kandidati/irena-pohl-houkalova zpěvačkou, hudební pedagožkou, ředitelkou festivalu ZUŠ Open a dlouholetou spolupracovnicí v organizaci hudebně vzdělávacích aktivit i s naší školou; hudební reprezentanty z řad žáků českých ZUŠ do sídla evropského parlamentu na návštěvu spojenou s jejich koncertním vystoupením.
Výpravy do Bruselu se tedy zúčastnilo několik českých škol se svými koncertními ESY – jako například dětský sbor Liberecké ZUŠ Severáček, nebo dětský symfonický orchestr z Kroměříže.
Z naší školy se do Bruselu vypravila žákyně 7. ročníku hry na harfu, Karolina Matysová se svojí paní učitelkou Pavlou Šťovíčkovou, které společně nastudovaly dvě koncertní skladby, s nimiž se Karolínka v letošním roce pokusí uspět i v talentových zkouškách na konzervatoř.
Jaké byly zážitky a dojmy mladé harfenistky?
Nejprve (podle jejich vlastních slov) nastalo velké těšení a trochu nervozita, aby se všechno stihlo nacvičit.
Nemálo důležitá byla také otázka, jak do Bruselu dopravit harfu? Harfa není flétna, nebo kytara a nedá se jen tak zabalit a převézt. Klavíry a piana obvykle v koncertních prostorách jsou, ale harfu si na místě výstupu jen tak nepůjčíte. Na jaký nástroj teda bude Karolina před europoslanci hrát?
Hudebníci si umí pomoci a tak přepravu harfy a také její zapůjčení nabídl naší škole pan ředitel Miloslav Tengler ze ZUŠ Jana Hanuše v Praze 6.
Tímto mu ještě jednou za úžasnou pomoc a účast děkujeme.
Nabídka od pana ředitele přišla asi tak, jako když v pohádce potkáte kouzelného dědečka, nebo vílu Dobromilu. Ještě než jsme vůbec začali přemýšlet, jak odvezeme naší harfu do Prahy na shromaždiště autobusu a jak jí naložíme, když už budou v úložném prostoru naskládaná zavazadla pražských účastníků, zavolal pan ředitel naší paní ředitelce a sám nabídl, že pro nás v Praze zapůjčí a naloží jejich školní nástroj. Naše výprava už si jen přisedne k harfě i všem ostatním hudebníkům a poveze se do Evropy :)
Vše tedy nakonec klaplo. Sólistka, nástroj, paní učitelka, velká dávka práce, přípravy a odvahy, to vše a k tomu kufr s koncertními šaty se v neděli 4.12.2022, sešlo v dálkovém autobusu a vyrazilo na 13h trvající cestu z Prahy, přes Německo, do Bruselu.
Večer, po příjezdu a ubytování, ve společném penzionu s ostatními koncertujícími dětmi, celá ta odvážná akce začala večeří a dobrým spánkem.
Ráno 5.12.2022 bylo potřeba každé odpočinkové hodiny, protože na všechny účastníky (asi 70 dětí) čekal perný a událostmi nabitý den.
Ten největší zápřah - sólové vystoupení na koncertu už si naše Kája užila bez nervů.
Jak sama říká: "Už jsem to měla v ruce, nacvičené, hraní už jsem se nebála".
V krásných vílích, modrých šatech si Karolína vysloužila potlesk a ovace nadšeného publika i náš velký obiv a uznání, za profi umělecký výkon.
Víte, ono sednout si před sál významných a kulturně vzdělaných lidí a zahrát jim z klidem to „co přece už umím“ je někdy obrovsky těžké. Zvládnout to s klidem a sebedůvěrou, to je opravdu kus lidské odvahy a duševní síly. Gratulujeme Karolínce i paní učitelce.
Holky, jste naše hvězdy :)
Koncert všech mladých umělců byl krásný a podle našich účastnic se posluchačům opravdu líbil.
Po něm už zase do postele a usnout, jak se říká po dobrém výkonu: „spánkem spravedlivých“
Úterý 6.12.2022 už to pro Karolínu a paní učitelku byla dovolená.
Karolíně i paní učitelce především děkujeme, že nás reprezentovaly na takové události.
Jsme rádi, že máme ve škole dobrou partu, šikovné žáky a učitele, a máme se čím pochlubit i před europoslanci!
Valdštejnovo náměstí 1
506 01 Jičín
IČO: 67440690